ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

چه سه پایه ای بخریم؟

سه پایه نقشه برداری

 

 

چه سه پایه ای بخریم

وقتی برای خرید سه پایه اقدام می کنیم، با تنوع بالایی از سه پایه با جنس، قفل، وزن و ... روبه رو می شویم که ما را در انتخاب سه پایه سردرگم می­کند. در این مقاله سعی شده تا با توضیح ویژگی ها و اهمیت آنها انتخاب مناسب سه پایه را برای نقشه برداران میسر نماییم.

 

اهمیت سه پایه :

سه پایه نقشه برداری به عنوان اصلی ترین ابزارهای نقشه برداری محسوب می­ شود لذا انتخاب یک سه پایه مناسب در دقت کار نقشه بردار تاثیر به سزایی دارد. با توجه به وجود ابزارهایی که با دقت بالا اندازه گیری می کنند، کوچکترین لغزش و لرزشی می تواند ایجاد خطای بزرگی نماید.

 

بعضا مشاهده می شود که نقشه برداران توجه زیادی به این مسئله نمی کنند و با هزینه زیاد برای خرید دستگاههای دقیق به علت عدم توجه به لوازم جانبی، دقت مطلوب حاصل نمی­ شود.

 

  • جنس

سه پایه های موجود در بازار به طور معمول از سه جنس چوب، آلومینیوم و فایبرگلاس می­ باشد.

 

چوب:

قدیمی ترین نوع سه پایه ها از جنس چوب ساخته می­شوند و هم اکنون نیز از رایج ترین نوع سه پایه ها می­باشد. از ویژگی خوب سه پایه­ های چوبی می­توان به قابلیت پایداری بالا در استقرارهای طولانی مدت و تاثیر پذیری خیلی کم از دما و همچنین قابلیت بالای استهلاک ارتعاشات نام برد. اما سه پایه های چوبی نسبت به رطوبت حساس بوده و باید بعد از کار در محیط مرطوب و یا خیس شدن حتما خشک شوند . در سه پایه­ ها از چوب­های متنوع با تراکم ­های مختلف استفاده می­شود که در عمر سه پایه تاثیر گذار است. در هنگام خرید سه­ پایه­ ی چوبی دقت نمایید که چوب ها ترک نداشته باشند.   

 

آلومینیوم:

معمولا این نوع سه پایه­ ها  سبک ترین نوع سه پایه­ ها را تشکیل میدهند. سبکی سه­پایه­ های آلومینیومی باعث شده تا نقشه برداران توجه خاصی به این نوع داشته باشند.

 

سبکی سه­ پایه های آلومینیومی، راحتی حمل و راه اندازی آسان را به همراه دارد، ولی نباید از ویژگی تاثیر پذیری زیاد از دمای محیط و ارتعاشات بالای این نوع سه پایه ها غافل شد. این نوع سه پایه ها برای کارهایی که مدت استقرار در هر ایستگاه کمتر از 1 تا 2 ساعت می باشد پیشنهاد میشود. سه پایه آلومینیومی یکی از محبوبترین نوع سه پایه ­ها برای کارهای ترازیابی می­باشد، البته باید توجه داشت که از این مدل سه­ پایه مناسب کارهای دقیق از جمله ترازیابی با دستگاه­های دیجیتال( Sprinter ) نیست.

 

فایبرگلاس:

یکی از جدید ترین نوع سه­ پایه ها می­باشد که هم به تنهایی و هم به صورت ترکیبی با چوب در بازار ارائه گشته است. با توجه به استحکام بالای فایبرگلاس و تاثیر پذیری کم آن از محیط برای کارهای دقیق بسیار مناسب می­باشد. همچنین فایبرگلاس به رطوبت حساسیت بالایی ندارد که منجر به عمر بالای این نوع سه­پایه در مناطق مرطوب شده است.

 

ظرفیت بار سه­ پایه:

یکی از پارامترهای بسیار مهم در انتخاب سه پایه که باید به آن توجه کرد این است که از چه ابزاری  و با چه وزنی می خواهید استفاده نمایید. سه پایه های نقشه برداری بر اساس قدرت تحمل به سه دسته سبک و متوسط و سنگین تقسیم بندی می شوند. برای مثال اگر شما با دستگاه لیزر اسکن یا توتال استیشن به صورت رباتیک کار می­کنید حتما باید از سه پایه های سنگین استفاده کنید، یا اگر فقط برای ترازیابی می خواهید می­توانید از سه­ پایه ای سبک استفاده نمایید.

 

  • اجزای سه پایه

- صفحه بالا

سه پایه ها دارای صفحه های تخت و منحنی می­ باشند که امروزه صفحه های تخت آن معمول می­باشد همچنین دارای 2 سایز صفحه گرد و مثلثی می ­باشند که مدل صفحه گرد که معمولا در سه پایه های سنگین و متوسط دیده می شود؛ به دلیل ابعاد بزرگتر سانتراژ کردن را آسان می کند.

- قفل ها

اهرمی

این نوع قفل ها برای راه اندازی سریع سه پایه به کارگرفته میشود، معمولا در سه پایه های سبک به تنهایی استفاده میشود. این نوع قفلها احتیاج به تنظیم دارد و باید بعد از هر چند بار یک بار آنها را تنظیم نمود. از سه پایه­ای که فقط قفل اهرمی دارد برای ابزارهای سنگین استفاده ننمایید.

پیچی

معمول ترین قفل برای سه پایه ها قفل پیچی می­ باشد. این قفل قابل اعتماد و محکم می­باشد و احتیاج به بازبینی مداوم ندارد. ویژگی این قفل این است که ناگهان لیز نمی خورد و برای دستگاه های سنگین مناسب می ­باشد.

دوقفله

سه پایه­ های دوقفله تمام مزایای 2 قفل بالا را دارا می­ باشند بعلاوه اینکه به همراه بودن با هم باعث پایداری و استحکام بیشتر و لرزش کمتر می­ شوند.

 

نوک پایه ها

از آنجایی که سه پایه ها در محیط بیرون کار میکنند برای محکم به زمین چسبیدن نیاز به پایه هایی تیز دارند که در زمین فرو روند. بهتر است نوک سه پایه ها از جنس استیل باشد تا مقاومت کافی برای فرورفتن در زمین را داشته باشد.

 

ارتفاع

سه پایه ها بر این اساس به دو دسته تقسیم میشوند. دسته اول که بیشتر بین نقشه برداران رایج می­باشد ارتفاع آن بین طول بسته و باز پایه ها متغییر می­باشد. نوع دوم این نوع سه پایه ها با داشتن محور تنظیم ارتفاع در وسط سه پایه این امکان را به کاربر می دهد تا ارتفاع را به مقدار دلخواه تنظیم نماید. این مدل از سه پایه ها برای دستگاه های لیزرلول بسیار مناسب می­باشد.

 

 

از طریق تلگرام با ما در تماس باشید و از آخرین محصولات، خدمات و قیمت ها مطلع شوید(روی لینک ها کلیک کنید)

 

لینک کانال تلگرام شرکت ژئوماتیک گستر 

 

لینک گروه تلگرام شرکت ژئوماتیک گستر